Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy

Edycja 2013

PKP_2013_Header_670px

W 2013 roku w Rzeszowie – specjalnie dla Was – Publiczności 5. Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego zjawili się:

Alicja Rapsiewicz i Andrzej Budnik – Los Wiaheros!

los_wiaheros_003

Alicja i Andrzej. Para Polaków, która w lipcu 2009 wyruszyła z Polski na wschód w celu okrążenia Ziemi lądem. Po półtora roku i dotarciu jachtem do Australii, w połowie drogi stwierdzili, że wcale im na tym już nie zależy i zawrócili z powrotem na zachód. Najpierw wskoczyli na angielski jacht, którym pływali przez cztery miesiące pomiędzy indonezyjskimi wysepkami, a później wsiedli na rowery, którymi z Bangkoku przez Hong Kong, Japonię i Pamir ciągle jadą do Polski. Obecnie są gdzieś na Kaukazie, ale obiecali, że w połowie listopada pojawią się na PKP w Rzeszowie. Ich losy można śledzić na www.loswiaheros.pl

Przemek Cwynar – Z Rzeszowa w Świat!

Przemek_Cwynar_001

Przemek „Groszek” Cwynar absolwent muzyki na Uniwersytecie Rzeszowskim pochodzi z Albigowej. Obecnie, w przerwach między podróżami, mieszka w Bieszczadach w drewnianej chatce w okolicach Wetliny. Od młodzieńczych lat nie potrafił długo pozostać w jednym miejscu. Chęć pokonania codziennej nudy i zwiedzania nowych zakątków świata poprowadziła go przez wiele krajów. Połączenie żyłki podróżnika i specyficznego poczucia humoru sprawia, że pomysły, które pojawiają się w głowie Groszka są, co najmniej niezwykłe i brzmią jak szaleństwo dla osób postronnych. Jednym z przykładów jest seria wypraw ? ?Spływ na drzwiach od kibla?.

Karina i Marcin Stencel – Ameryka Południowa. Poza utartym szlakiem

Karina_Marcin_Stencel_001

Karina i Marcin. Od kilku lat wspólnie przemierzają świat. Odwiedzili między innymi Amerykę Południową, gdzie włóczyli się przez ponad rok docierając m.in. do Vilcabamby ? ostatniej stolicy Inków, eksplorowali peruwiańskie i boliwijskie lasy równikowe, zdobyli liczne andyjskie szczyty i przełęcze, wyprowadzali pumy na spacer. Podróżowali też do Indii, Maroka i na Bliski Wschód (Syria i Jordania), na który dotarli autostopem. Marcin odbył też kilka samotnych podróży m.in. do Nepalu, Birmy i Gruzji. Razem organizują Gdyńskie Warsztaty Podróżnicze ?Wyjdź w Świat? (www.gwp.zhp.gdynia.pl) i prowadzą bloga: www.karinaimarcin.pl

Robert „Robb” Maciąg – Uśmiechnięte oczy Syrii

robb_maciąg_001

Podróżuje i pisze od 1997 roku. Odwiedził ponad 20 krajów i znalazł tam setki przyjaciół i dobrych znajomych. Propaguje naiwną ideę, że ?świat jest pełen dobrych ludzi?.?Urodzony w 1974 roku, we Wrocławiu.?Pasjonat podróży. Fotograf z zamiłowania, pedagog, pisarz i (czasami) dziennikarz.?Mieszka w okolicach Jeleniej Góry, w Krainie Wygasłych Wulkanów.
Uwielbia fotografować ludzi. Laureat Podróżnika Roku miesięcznika Podróże (kategoria ?Świat?) i dwóch TRAVELERów miesięcznika National Geographic (2007 ? podróż życia, 2013 ? podróżnicza książka roku).

www.ku-sloncu.org

Ryszard Czajkowski – Moje podróżowanie …

ryszard_czajkowski_004

Ryszard Czajkowski. Polski geofizyk, dziennikarz, operator filmowy, pisarz, reporter, publicysta, podróżnik, polarnik, członek prestiżowego The Explorers Club w Nowym Jorku. W latach 1976 ? 1978 uczestnik dwóch pierwszych polskich wypraw naukowych na Antarktydę i współbudowniczy stacji antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Jako pierwszy w Polsce zastosował radar do badań geofizycznych. Autor ponad 300 programów telewizyjnych, kilkudziesięciu filmów podróżniczych ze swych wypraw, artykułów prasowych i wystaw.

Darek Załuski – Wieczór kina górskiego z najwyższej półki

Darek_Zaluski_001

Darek. Taternik, himalaista, filmowiec. Działalność filmową w znacznej części związał z górami. Jest autorem wielu znanych filmów górskich, nagradzanych zarówno w Polsce jak i na świecie. Swoją poważną przygodę z filmem rozpoczął od uczestnictwa z kamerą w ostatniej wyprawie himalajskiej kierowanej przez Andrzeja Zawadę w 1997 roku. Od tej pory stał się głównym operatorem filmowym ważniejszych wypraw w najwyższe góry świata, zwłaszcza że pod względem umiejętności alpinistycznych nie ustępował naszym czołowym alpinistom (sam zdobył 5 ośmiotysięczników: K2, dwukrotnie Mount Everest, Lhotse, Cho Oyu oraz dwukrotnie Gasherbrum II). Uczestniczył również w czterech polskich wyprawach zimowych na Nanga Parbat, Makalu i K2 oraz dwóch polsko-włoskich na Shisha Pangmę i międzynarodowej na Gasherbrum I.

Początkowo jego rola ograniczała się do działalności operatorskiej, później starał się jednocześnie realizować z materiału filmowego własne filmy czy reportaże. Ma na swoim koncie kilkanaście filmów górskich, z udziałem naszych czołowych alpinistów ? Anny Czerwińskiej, Krzysztofa Wielickiego, Piotra Pustelnika, ś.p. Piotra Morawskiego, a także światowej sławy himalaistów z innych krajów ? Simone Moro, Gerlinde Kaltenbrunner, Ralfa Dujmovitsa. Wiele z tych filmów otrzymało prestiżowe nagrody na polskich i zagranicznych festiwalach filmów górskich.

Unikalne zdjęcia górskie Załuskiego były wielokrotnie wykorzystywane w poważnych produkcjach filmowych, takich jak ?Polskie Himalaje? (prod. Agora), Himalaiści (prod. TVN-Discovery Historia) czy ?Ostatnia droga? (prod. Servus TV – Austria) Jego filmy były wyświetlane w kanale ?Planete?.

Bartek Sabela – Może (morze) wróci …

bartek_sabela_001

Bartek. Łodzianin z urodzenia, warszawiak z wykształcenia, zakopiański ceper z wyboru. Zawodowo zajmuje się architekturą, grafiką i szeroko pojętym projektowaniem. Współprowadzi pracownię mooove grupa projektowa. W przerwach pracuje również jako trener teambuildingu. Z zamiłowania zaś jest rysownikiem, slacklinerem, snowboardzistą i przede wszystkim wspinaczem. ?Nie jestem podróżnikiem. (…) Wyjazd do Uzbekistanu był moim pierwszym od wielu, wielu lat wyjazdem niezwiązanym ze wspinaniem. Do tej pory świat zwiedzałem przez zupełnie inne miejsca. Francja to było dla mnie Ceuse, Gorges du Tarn, Fontainebleau. Hiszpania to Rodellar czy El Chorro. Turcja to nie Istambuł, ale Geyikbayiri, a Tajlandia to nie Bangkok, a Ton Sai?.

Jesienią 2011 odbył podróż po Uzbekistanie, której celem było dotarcie do brzegów wysychającego Morza Aralskiego. We wrześniu 2012 pokaz W poszukiwaniu zaginionego morza autorstwa Bartka zdobył pierwszą nagrodę na Festiwalu podróżników Trzy Żywioły w konkursie ?Żywioły OFF?. Autor ma zamiar wrócić do Uzbekistanu, by zrealizować pełnometrażowy dokument o mieszkańcach Karakałpakstanu i o tym, jak zaadaptowali się oni do nowej, dramatycznie trudnej rzeczywistości. Podróż planowana jest na jesień 2013 roku, w czasie pathy, czyli zbiorów bawełny.

Monika Witkowska – Mt. Everest 2013

monika_witkowska_03

Monika. Nałogowa podróżniczka (na koncie 160 krajów), żeglarka (zaliczone m.in. opłynięcie Przylądka Horn, rejsy przez Atlantyk i Pacyfik, polarne rejsy przez Przejście Północno-Zachodnie i część Północno-Wschodniego), a także miłośniczka gór wspinająca się w tzw. górach wysokich. Zawodowo – pilotka wycieczek, dziennikarka i autorka książek o tematyce podróżniczej (na Festiwalu można będzie niektóre z nich kupić, m.in. najnowszą, o wyprawie na Everest).

Bartosz Twaróg – Wyspy Owcze: Mgły Północy

bartosz_twarog_01

Bartek. Niepoprawny marzyciel, ciągle ciekawy co znajdzie za kolejnym horyzontem. Pozytywnym nastawieniem do świata przyciąga do siebie dobrych ludzi podczas swoich podróży. Rozmyślał nad religiami świata z Jemenką, pił anyżówkę z Bhutańczykiem, dyskutował o kobietach z Brazylijczykiem, mieszkał razem z buddyjskim mnichem prosto z Lhasy, i ciągle mu mało. Uzależniony od fotografii podczas swych podroży patrzy na świat przez obiektyw aparatu.

Kamika Kielar – Me, Bikeself & Kamchatka: No Place too Far

Kamila_Kielar_PKP_2013

Kamila. Miała być arabistą, bo wydawało jej się, że lubi ciepło. Na szczęście zdarza się i tak, że studia jednak czegoś uczą i gdy przypadkiem wylądowała na fińskim uniwersytecie odkryła, że jednak tereny subpolarne są bezdyskusyjnie najfajniejsze na świecie. Z podróży zawsze przywozi coś więcej, niż tylko przeżycia i zupełnie nie chodzi tu o figurki na kominek, bo sama podróż jest dla niej jedynie pretekstem. Najważniejsze projekty podróżnicze, w jakich brała udział to Afryka Nowaka (dwa etapy) oraz samotne podróże rowerowe w poprzek całej Alaski i Kamczatki. Ma na koncie 6 kontynentów (choć wstyd przyznać, brakuje Antarktydy) oraz 60 krajów. Na razie. 

Z dziada krakowianka, z pradziada kresowianka. Zjadaczka w każdych ilościach zupy pho, wędzonych kamczackich pstrągów oraz pierogów ruskich. Entuzjastka entuzjazmu. Tancerka orientalna, zakochana całkiem po polsku w kilku rodzimych reportażystach. Autorka paru wystaw, które ? nie wiadomo dlaczego – zazwyczaj dotyczą Afryki. Jeśli nie pisze, a po swoich podróżach potrzebuje zarobić na kolejne – wtedy podróżuje z innymi.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress