Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy

Edycja 2014

W 2014 roku Gośćmi Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego byli:

Prof. Piotr Kłodkowski – O niezwykłych przypadkach Stefana Norblina w Indiach. Polacy w historii subkontynentu.

Piotr_Kłodkowski_000

Prof. Piotr Kłodkowski – były ambasador RP w Republice Indii, akredytowany w Nepalu, Bangladeszu, na Sri Lance i Malediwach. Doktor habilitowany nauk politycznych, rektor Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie, a także założyciel Instytutu Badań nad Cywilizacjami WSIiZ. Laureat nagród im. Beaty Pawlak (za teksty publikowane w miesięczniku ?Znak? na temat odmiennych kultur i cywilizacji, rok 2004) oraz im. ks. prof. Józefa Tischnera w 2006 roku (za eseistykę na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować – jak mawiał ks. Tischner- „nieszczęsny dar wolności”). Wyróżniony za książkę „O pęknięciu wewnątrz cywilizacji”, będącą jego pracą habilitacyjną.
Przez niemal dziesięć lat organizował i prowadził wyprawy naukowe i kulturowe do krajów Orientu: Indii, Chin, Nepalu, Indonezji, Tajlandii, na Sri Lankę i Filipiny, do Birmy, Kambodży, Wietnamu i Laosu. Współpracował jako komentator polityczny z BBC World Service, TVN 24, TVP, PR. Od 2002 roku współautor cyklicznej audycji ?Pod wspólnym niebem? emitowanej w Radio Rzeszów. Członek zespołu miesięcznika ?Znak?, stały współpracownik ?Tygodnika Powszechnego?. Autor ponad 50 publikacji oraz książek

Sebastian Kawa – O szybowcach i Himalajach!

Sebastian_Kawa_001

Sebastian Kawa – urodził się 15 listopada 1972 roku w Zabrzu. Jest członkiem Aeroklubu Bielsko-Bialskiego. Ukończył liceum w Żywcu i studia na Śląskiej Akademii Medycznej. Z zawodu jest lekarzem-ginekologiem. Jest żonaty i ma dwójkę dzieci. Znany z wielu publikacji webowych i filmów popularyzujących szybownictwo. Współautor książki ?Polskie Szybowce 1945-2011. Problemy rozwoju.? Jego autobiografia i zaawansowany podręcznik szybownictwa sportowego ?Niebo pełne Żaru? (tytuł równolegle wydanej wersji angielskiej ?Sky Full of Heat?) została opublikowana w grudniu 2012. Jego dorobek to: 10 złotych, 2 srebrne i 2 brązowe medale mistrzostw świata, 1 złoty medal Światowych Igrzysk Lotniczych, 5 tytułów mistrza Europy, wiele rekordów świata. W światowej elicie pilotów szybowcowych taką ilością tytułów pochwalić się może tylko Sebastian Kawa.

Marcin Stencel – Ameryka Południowa. Poza utartym szlakiem

Marcin_Stencel_000

Z żoną Kariną od kilku lat włóczy się po świecie, a ostatnio również z synem Antonim, który w zeszłym roku poznał piękno i gościnność Kaukazu, a w tym roku z rodzicami podróżował po Azji Centralnej. Z Kariną przez ponad rok przemierzali Amerykę Południową, przez 3 miesiące wędrowali po północnych Indiach i dojechali autostopem na Bliski Wschód. Marcin odbył również kilka samotnych podróży m.in. do Nepalu i Birmy. Z wykształcenia anglista, jest czynnym instruktorem Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, interesuje się wspinaczką i trekkingiem (wszedł m.in. na Kilimandżaro, Mont Blanc, Stok Kangri, Jebel Toubkal, El Misti, Pico Bolivar, Kazbek). Razem organizują Gdyńskie Warsztaty Podróżnicze ?Wyjdź w Świat? (www.gwp.zhp.gdynia.pl) i prowadzą bloga www.karinaimarcin.pl. Marcin jest również członkiem grupy slajdowo-wyprawowej ?Bezkres? ? www.bezkres.eu

Janusz Gołąb – Gasherbrum I – Zimowe wejście na lekko i bez tlenu

Janusz_Golab_002

Polski alpinista i himalaista, pierwszy zimowy zdobywca ośmiotysięcznika Gaszerbrum I (9 marca 2012 r.). Jest członkiem Klubu Wysokogórskiego Gliwice, wspina się od 1985 r. Wraz z Jackiem Fluderem i Stanisławem Piecuchem stworzyli zespół wspinaczkowy, który szybko uzyskał przydomek ?Dream Team?. Później dołączył do nich Grzegorz Skorek (1978?2004). Ekipa ta w latach 90 XX w. i na początku XXI w. dokonała serii znakomitych wspinaczek o charakterze alpejskim. Dwukrotnie dostał nagrodę Polskiego Związku Alpinizmu za najlepsze przejścia wspinaczkowe w sezonie zimowym (2001/2002 i 2002/2003). Dwukrotny laureat Kolosa w kategorii ?Alpinizm? (1999 i 2012).

Paweł Wida – Warsztaty STUDY&WORK in Australia

Paweł Wida_001

Specjalista od Australii dokąd przeprowadził się mając 17 lat. Z pochodzenia polski góral, obywatel świata, pasjonata podróży małych i dużych. Uwielbia aktywnie spędzać czas, chodzić po górach, jeździć na rowerze. Odbył kilka podróży po Australii, a za ostatnią ?Z Perth do Sydney cameprvanem? otrzymał nagrodę jury na śląskim festiwalu. Prowadzi firmę Albion House ? Edukacja i Praca za Granicą ? organizuje wyjazdy edukacyjne, pracownicze oraz emigracyjne do Australii, Kanady, Nowej Zelandii, USA czy Europy.

Szczegóły na www.albionhouse.com.pl oraz www.facebook.com/AlbionHouseEuropeanCorner

Karolina Sypniewska-Wida – Aqua Story ? u źródeł nadwody

Wida_Sypniewska_003

Bydgoska podróżniczka, Kobieta Roku Bydgoszczy 2012, pilot wycieczek zagranicznych, inicjatorka Bydgoskiego Festiwalu „Podróżnicy” oraz autorka wystawy fotografii i artefaktów „W Kręgu Obrzędów. Azja i Oceania”. Odwiedziła dotąd ponad 70krajów na 5 kontynentach wyznając zasadę ?kto się waha wiele traci?, zakochana w Australii, jako pierwsza Europejka zamieszkała na małej wyspie w Papui Nowej Gwinei, 2 lata trwała jej podróż ?Z Bydgoszczy lądem do Australii?. Na co dzień pracuje w firmie Albion House zajmując się wyjazdami edukacyjnymi i pracowniczymi do Australii, Kanady, USA i Europy. Zapraszam na www.karolinasypniewska.pl oraz www.albionhouse.com.pl

Bożena i Staszek Kotlarczykowie –StaszekKotlarczyk Oczy Etopii

Mieszkańcy jednej z wiosek Podbeskidzia. W podróżach najbardziej cenią kontakty z ludźmi. Zakochani w Afryce, najczęściej wracają do Etiopii. Gmash habesha z wyboru i nadania. 

Małgorzata Szumska – Zielona Sukienka- sentymentalno-pijacka podróż na wschód

Małgorzata_Szumska_003Aktorka, przewodniczka, blogerka, instruktorka jogi…a jak już kiedyś dorośnie to zostanie podróżniczką. Wędruje samotnie, wtedy czuje prawdziwy smak przygody, spotyka najlepszych ludzi, poznaje własne granice. Uważa że siedzenie na podłodze w chińskim pociągu przez 26 godzin nauczyło ją pokory, zgubienie paszportu w Wietnamie – wiary w ludzi, a miesiąc spędzony w indyjskim aszramie – wiary w siebie.
Hinduski wróżbita powiedział jej, że nie zazna spokoju w jednym miejscu, buriacki szaman, że czeka ją życie w drodze, i nawet Cyganka z Kazimierza Dolnego powiedziała jej ?jesteś taka jak my, bez domu i wszędzie u siebie.?
Do trzydziestego roku życia ma plan być na każdym kontynencie. Do pięćdziesiątego roku życia ma plan polecieć na orbitę.
Za pokaz ?Zielona Sukienka? otrzymała nagrodę publiczności oraz nagrodę jury na Studenckim Festiwalu Podróżniczym Kormorany, nagrodę Czwarty Żywioł na festiwalu 3 Żywioły, oraz Złoty Ślad na Podróżniczym Festiwalu Śladami Marzeń.

Olek Ostrowski – Cho Oyu 8201 ? Samyang Ski Expedition 2014

Olek_Ostrowski_Cho_Oyu_002Olek Ostrowski – 26 lat, geograf, pochodzi z Wetliny (Bieszczady). Od urodzenia związany z górami. Ratownik Grupy Bieszczadzkiej GOPR, członek KW Kraków, instruktor narciarstwa PZN, zapalony skiturowiec i wspinacz. Samotnie zjechał na nartach północną ścianą Piku Lenina (7134 m n.p.m.), jako pierwszy Polak wraz z ekipą pokonał na nartach SE ścianę Kazbeku (5047 m n.p.m.). Na swoim koncie posiada wiele trudnych tatrzańskich zjazdów.

Ekipa „SYBERIADY 2014” – Syberiada 2014. Z prądem Leny

Syberiada_z_biegiem_Leny_001

Kasia Kosarzycka ? jedyna kobieta w ekipie i głos rozsądku. Amatorka podróżowania z namiotem, gotowania, psychologii oraz przede wszystkim wspinania, któremu poświęca większość wolnego czasu. Podczas wyprawy natomiast, była bezkonkurencyjnym wędkarzem!
Darek Dudzik ? człowiek wielu pasji. Początkowo planował zostać informatykiem, jednak ostatecznie pochłonęło go aktorstwo, stepowanie, sztuki walki i podróżowanie. Już w krakowskim przedszkolu poznał Piotrka Rożka, przyszłego przyjaciela i kompana wspólnych podróży. Razem m.in. przemierzyli konno Mongolię, poszukując tamtejszych hodowców reniferów.
Piotrek Rożek ? najbardziej doświadczony podróżnik ekipy. Mając 16 lat spłynął na pontonie Wisłą z Krakowa do Gdańska, zaś 5 lat później przepłynął kajakiem 1300 km Dunajem. Członek klubu wysokogórskiego Kraków ? doskonali swoje umiejętności zdobywając coraz większe góry, wspinając się i eksplorując jaskinie. Studiuje lotnictwo i kosmonautykę.

David Kaszlikowski – Ginący świat podwodnych ludzi

David_Kaszlikowski_001

David Kaszlikowski – fotograf, operator kamery, alpinista. Specjalizuje się w fotografii ekspedycyjnej i zdjęciach specjalnych. Fotografuje nie tylko w górach, ale także pod wodą i z powietrza – przy użyciu zdalnie sterowanego multicoptera. Jego zdjęcia i artykuły od 15 lat pojawiają się w największych magazynach outdoorowych m.in.: National Geographic, Outside, Alpinist, Outside czy Rock &Ice, American Alpine Journal. Jako operator kamery pracował m.in.dla Discovery Channel, ESPN, HBO.

Jeden z najbardziej aktywnych polskich alpinistów. Autor nowych dróg wspinaczkowych na dużych górskich ścianach. Ma na swoim koncie eksploracje w Himalajach, na Alasce, czy Grenlandii (3 nowe drogi wielkościanowe) oraz egzotyczne wspinaczki w Azji (m.in. eksploracja masywu Dragon Horns w Malezji), Meksyku, Jordanii, Madagaskarze czy Mali w Afryce Zachodniej. Jako wspinacz dał się poznać także realizując serię wspinaczek bez asekuracji na drapacze chmur.

Od 2010 roku, podczas kilku wypraw w okolicach Borneo, razem z Elizą Kubarską dokumentował podwodny świat nomadów morza ? Badjao. Film Elizy Kubarskiej ?Badjao Duchy z morza? (znany w angielskiej wersji jako ?Walking Under Water?) jest obecnie w obiegu festiwalowym (w kinach studyjnych w Polsce od 2015) Za reportaż fotograficzny „Badjao – nomadzi morza ” Kaszlikowski otrzymał nagrodę na prestiżowym konkursie Grand Press Photo.

Marzena Badziak & Janek Piętek – Australia? Na rowerze?!

marzena_badziak_pkp_2014_005

Kim jesteśmy ? Ona socjolożka, on informatyk. Poznaliśmy się w Studenckim Radiu ?Żak? Politechniki Łódzkiej, w którym spędziliśmy kilka najlepszych lat swojego życia. Oboje za pracą wyjechaliśmy do Warszawy, by po kilku latach dojrzeć do decyzji: zaryzykujmy, rzućmy to wszystko i wyjedźmy gdzieś daleko. Już mieliśmy kupione bilety i spakowane plecaki, gdy dwa tygodnie przed wyjazdem stwierdziliśmy, że… zabieramy rowery. Ta spontaniczna zmiana planów była najlepszą decyzją, jaką mogliśmy podjąć.

Rodzina Wnuków – Justyna, Jacek, Ania i Miłosz 😉 – Z dziećmi przez Transylwanię i Bałkany

Justyna_i_Jacek_Wnuk_003

Justyna i Jacek od lat przemierzają ukraińskie i rumuńskie Karpaty czego efektem jest portal KarpatyWschodnie.pl, odbyli wyprawy przez pustynie Maroka i czy spływy kajakowe na białoruskim Polesiu. Jacek dotarł na Kaukaz Zachodni, do Czeczenii ogarniętej konfliktem zbrojnym, uczestniczył w Pomarańczowej Rewolucji w Kijowie. Justyna jest biologiem, zaś Jacek z wykształcenia i zamiłowania fotografem i geografem. Oboje łącząc pracę i życie rodzinne nieustannie realizują swoje pasje podróżnicze angażując w nie swoje pociechy sześcioletnią Anię i czteroletniego Miłosza.

Ekipa WyprawyBusem.pl – ?I znowu nocy będzie mało?? czyli wakacje w krainie żywiołów! (Islandia)

wyprawy_busem_000

Jesteśmy ośmioosobowa grupa studentów, z którymi od 2011r. tworzymy wspólnie projekt o nazwie WyprawyBusem.pl. Jego celem jest możliwie jak najtańsze podróżowanie po Europie oraz propagowanie takiego sposobu zwiedzania świata wśród innych. Do tej pory odbyliśmy już 4 wyprawy: Europa Środkowo-Wschodnia, Zachodnia, Skandynawia i kraje Bałtyckie oraz tegoroczna po Islandii i Wyspach Owczych. Realizując nasz projekt chcemy pokazać, że ?chcieć znaczy móc? ? bo wielu ludzi bardzo sceptycznie podchodzi do sprawy podróżowania twierdząc, że trzeba mieć na to ?kupę szmalu? 🙂 Chcemy łamać ten stereotyp i pokazać, że wystarczy poświęcić trochę czasu, włożyć trochę wysiłku i można zwiedzać świat naprawdę tanio 🙂
Więcej informacji o projekcie: https://www.facebook.com/wyprawybusempl

Robert Gondek – W drodze na najwyższe szczyty Afryki – część 1: Tanzania, Kenia, Uganda, Rwanda, Burundi

kalejdoskop_2014_robert_gondek_001

Najchętniej podróżuje po Afryce. Odwiedził już 14 afrykańskich krajów. O pięciu z nich opowie podczas 6 edycji Kalejdoskopu. Będzie to opowieść o górach, o ich różnorodności, ale nie tylko. Zobaczymy jak różna jest cała Afryka. Zobaczymy goryle górskie z Rwandy, szympansy w Ugandzie, pełne dzikich zwierząt tanzańskie parki narodowe. Odwiedzimy też masajskie wioski w Tanzanii i Tamburyniarzy z Burundi. Na koniec zrelaksujemy się na rajskim Zanzibarze przy klimatycznej afrykańskiej muzyce.

Robert Gondek – podróżnik, fotograf i miłośnik Afryki. Autor licznych pokazów podróżniczych. Swoje teksty publikował w magazynach Podróże, Poznaj Świat, NPM, czy All Inclusive. Organizuje wyprawy na afrykański kontynent. Zna język Swahili.
Prowadzi projekt „W drodze na najwyższe szczyty Afryki”, mający na celu zdobycie najwyższych szczytów w każdym afrykańskim kraju.

Strony internetowe autora pokazu: www.szczytyafryki.pl oraz www.facebook.pl/SzczytyAfryki

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress