Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy

Edycja 2015

W 2015 roku Gośćmi 8. Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego byli:

Bożena Jarzyńska i Marcin Dobas – KIA ORA! Nowa Zelandia

Bożena_MarcinBożena Jarzyńska. Jej pasją od lat są góry i podróże przy okazji których fotografuje. Jego pasja to przede wszystkim fotografia, ale nie żadna inna tylko podróżnicza i krajobrazowa . Nic więc dziwnego, że kiedy poznali się na studiach, spakowali plecaki, aparaty i autostopem ruszyli w świat. Jedenaście lat później wciąż wspólnie podróżują niezmiennie jako cel wybierając miejsca słynące z dzikiej przyrody, gór, lodowców, wulkanów i niezwykłych widoków.
Ona od kilku lat łączy pasję podróżowania z pracą pilota wycieczek. Zdobytą wiedzą i doświadczeniem dzieli się z innymi pokazując ulubione miejsca na wyjazdach czy podczas pokazów slajdów.

Marcin Dobas. Jego życie niezmiennie związane jest z fotografią. Fotograf National Geographic Polska, autor licznych publikacji, laureat konkursów, członek teamu fotografów Olympus. Obecnie swoją pasją do fotografii zaraża innych podczas prowadzonych autorskich warsztatów fotografii podróżniczej. Wspólnie łączą swoje pasje prowadząc wyjazdy fotograficzne www.wyprawyfoto.com.pl

Ryszard Pawłowski – Człowiek Gór

Ryszard_PawłowskiRyszard PawłowskiUrodzony w Bogatyni w 1950 roku. Zodiakalny Rak, ale Tygrys według horoskopu chińskiego, inżynier elektryk, instruktor alpinizmu, przewodnik górski. Wziął udział w ponad 300 wyprawach w różne góry świata jako uczestnik lub organizator. Zdobył dziesięć szczytów 8-tysięcznych, min. K2 (8611 m) płn. Filarem od strony chińskiej.  Jest jedynym Polakiem, który 5-krotnie stanął na szczycie Mt. Everestu (8848 m). Dokonał wielu wejść trudnymi drogami wspinaczkowymi w różnych rejonach Ziemi. Był partnerem wspinaczkowym Jerzego Kukuczki, Adama Zyzaka, Piotra Pustelnika, Janusza Majera, Krzysztofa Wielickiego i wielu innych sławnych himalaistów.

Jest członkiem prestiżowego The Explorers Club w Nowym Jorku, stowarzyszenia zrzeszającego ok. 3000 odkrywców i badaczy z kilkudziesięciu państw wszystkich kontynentów. Otrzymał szereg nagród i wyróżnień w dziedzinach fotografii oraz filmu dokumentalnego. Filmy Pawłowskiego były pokazywane na Festiwalach Górskich i w telewizji. Otrzymał  trzykrotnie nagrody i wyróżnienia od Ministra Sportu za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. Szkoli młodych adeptów alpinizmu, organizuje wyprawy i występuje z prelekcjami  o tematyce górskiej. Jest wciąż aktywny , pomimo 40 letniego stażu w górach. Organizował  i prowadził wyprawy dla niepełnosprawnych sportowców na Alaskę, do Afryki i Patagonii w ramach programu Korona Nadziei.

Ryszard Pawłowski organizując wyjazdy na wszystkie kontynenty wchodził wielokrotnie na takie szczyty jak:
Ama Dablam (6856m) w Himalajach Nepalu ? 28 razy
Aconcagua (6962m), najwyższy szczyt Ameryki Południowej – 32 razy
Mt McKinley (6194m) najwyższy szczyt Ameryki Północnej ? 9 razy
Island Peak (6169m) w Himalajach Nepalu – 26 razy
Mt. Everest (8848m) od strony Nepalu i Tybetu – 5 razy
Pumori (7145m) w Himalajach Nepalu – 2 razy
Gasherbrum II (8035m) w Karakorum Pakistanu – 3 razy
Cho-Oyu (8201m) w Tybecie-2 razy
Nanga Parbat (8125m) Himalajach Pakistanu
Elbrus (5642m) w Kaukazie ? 27 razy
Cotopaxi (5970m) w Ekwadorze ? 2 razy

Marcin Mentel – warsztaty „Round The World” (RTW) @ niedziela, 22.11.2015

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Marcin Mentelukończona podróż dookoła świata w wieku 21 lat. Od tamtego momentu żyje od podróży do wyprawy. Właściciel firmy organizującej wyprawy trampingowe i wysokogórskie, pilot wypraw do Nepalu, Ameryki Południowej i krajów kaukaskich. Wyrusza gdzie się tylko da, spędzając przynajmniej kilka miesięcy w roku na wyjazdach. Specjalista od wyszukiwania najtańszych opcji biletów lotniczych, prowadzi warsztaty podróżnicze. W wolnych instruktor snowboardu.

Bartek Sabela – Sahara Zachodnia. Wszystkie ziarna piasku

bartek_sabela_001Bartek Sabela ? łodzianin z urodzenia, warszawiak z wykształcenia, zakopiański ceper z wyboru. Zawodowo architekt, a z zamiłowania malarz, fotograf, snowboardzista i przede wszystkim wspinacz. Jako pisarz debiutował w 2013 roku książką Może (morze) wróci. Opowieść o Uzbekistanie i ginącym Morzu Aralskim została nagrodzona Bursztynowym Motylem oraz Nagrodą Magellana. Współpracuje z czasopismem ?Kontynenty?. Wszystkie ziarna piasku to owoc czterech podróży na tereny Sahary Zachodniej ? ostatniej afrykańskiej kolonii.

Rafał Szczepanik – Dwa Bieguny: Wielkie Wyprawy – Wybitne Zespoły

Rafal_SzczepanikRafał Szczepanik ? Założyciel i pierwszy prezes Polskiego Stowarzyszenia Trenerów Outdoor, które zrzesza, szkoli i certyfikuje trenerów team building. Podróżnik i alpinista ? zdobył na nartach oba bieguny, wspiął się na himalajski ośmiotysięcznik. Zdobył najwyższe szczyty Andów, Alp, Grenlandii, brał udział w wyprawach na wszystkich  kontynentach.

Od 15 lat prowadzi szkolenia menedżerskie, wyjazdy integracyjne i gry symulacyjne. Jest doświadczonym menedżerem: współzałożyciel portalu Pracuj.pl, przez sześć lat był jego wiceprezesem. Pracował też w Danii i Gwatemali. Został uznany za jednego z czterech najlepszych polskich trenerów w kategorii ?gry symulacyjne? (ranking firm szkoleniowych magazynu Profit i KPMG). Jest też inspirującym mówcą, regularnie występującym i wysoko ocenianym na konferencjach dla menedżerów.
Napisał pierwszą polską książkę poświęconą organizacji szkoleń outdoor i wyjazdów integracyjnych dla firm (?Budowanie zespołu?). Jest też autorem trzech powieści menedżerskich ? książek o zarządzaniu napisanych w formie fabularnej.

www.rafalszczepanik.pl

Adam Bielecki – Kanczendzonga 2014 @ N Face

Adam_Bielecki_000Adam Bielecki – 31 lat. Himalaista, wspinacz i podróżnik. Klub Wysokogórski Kraków. Czlonek kadry narodowej we wspinaczce wysokogorskiej. Pochodzi z Tychów, mieszka pod Poznaniem. Absolwent Psychologii UJ. Wspina się w górach od 17 lat. Leader kilkudziesięciu wypraw w różne góry na 5 kontynentach. zdobywca wyróżnienia w konkursie Kolosy 2000 za dokonanie w wieku siedemnastu lat, samotnego i w stylu alpejskim wejścia na Khan Tengri 7010 m. Jesienią 2011 roku zdobył piąty szczyt świata Makalu 8463 m bez użycia tlenu. 9 marca 2012 wraz z Januszem Gołębiem dokonał pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I 8068 m co zostało uhonorowane Kolosem i nagrodą Travelera National Geographic, a także uznane zostało za największe osiągnięcie w dziedzinie eksploracji w 2012 roku przez prestiżowy portal amerykański explorersweb. Zdobywca K2 (31 lipca 2012) i Broad Peaka – pierwsze zimowe wejście (5 marca 2013). Na wiosnę 2014 roku wziął udział w zakończonej sukcesem wyprawie na północna sciane Kanczendzongi kierowanej przez Denisa Urubko. Nigdy nie używał dodatkowego tlenu z butli podczas swoich wspinaczek.

Łukasz Supergan – Droga. 4000km pieszo do Santiago de Compostela

Łukasz_SuperganŁukasz Supergan – w ciągu kilku lat podróży odwiedził prawie 40 krajów Europy i Azji. Realizuje projekty długodystansowych wędrówek górskich i nizinnych. Dwukrotnie (2004 i 2013) przeszedł pieszo Łuk Karpat. Spędził ponad 2 lata w Azji, odwiedzając m. in. Iran, Irak, Pakistan, Syberię i AzjęCentralną. W 2013 roku samotnie pokonał 4000 km, wędrując pieszo z Warszawy do hiszpańskiego Santiago de Compostela. Więcej info oraz blog Łukasza na www.lukaszsupergan.com

Marcin Dobas  – Warsztaty Fotografii Podróżniczej – OLYMPUS Polska

Marcin_Dobas_000Marcin Dobas jest fotografem National Geographic Polska specjalizującym się w fotografii podróżniczej, krajobrazowej, przyrodniczej oraz podwodnej. Ukończył studia na wydziale geologii i pracuje jako ratownik górski i pilot wycieczek. Marcin spędził wiele czasu w takich miejscach jak Svalbard, Nowa Zelandia, Norwegia, Tajlandia, Nepal, Malezja, Finlandia, Maroko, Egipt, czy Wielka Brytania koncentrując się na fotografowaniu dzikiej przyrody i krajobrazów tych miejsc. Jego fotografie są publikowane w magazynach, książkach i kalendarzach. Fotografuje wszędzie tam, gdzie tylko jest w stanie, podczas uprawiania wspinaczki, eksploracji jaskiń, skitouringu czy nurkowania.

Anita Demianowicz – Kobiety w Podróży. Historie z różnych stron świata

Anita_Demianowicz_004Anita Demianowicz – Zwykle wszystko robi sama, bo uważa, że zrobi to najlepiej. I chociaż pisze, i to dużo, to jednak o sobie pisać nie potrafi. W tej kwestii postanowiła wyjątkowo zaufać innym, uważając, że zrobią to znacznie lepiej. ?Solo female travel. Ciepła, wrażliwa czasem niezdecydowana, czego chce.? Andrzej Budnik, ?Konsekwentna i uparta. Zawsze kończy, co zaczęła.? Ola Wysocka, ?Połączenie wszystkich żywiołów. Z wyglądu jak ogień – pełna kolorów i ostrych smaków. W głowie stabilna i silna. Jak ziemia. Nosi ją jak wiatr i nie ma sensu jej zatrzymywać. A jej słowa – mądre i ładne – otaczają nas czule jak woda w ciepłym morzu” Maria Cywińska. ?Dynamiczna, pomysł za pomysłem. Ale ostrzegam, nie próbujcie jej robić zdjęć z zaskoczenia. Nie lubi.? Piotr Horzela. ?Jak coś postanowi to realizuje. Nieważne, czy podróż rowerem w kilkunastostopniowym mrozie, czy poranny jogging, po wczorajszej imprezie i kilku godzinach snu!? Karol Werner.

?…Trudno z nią wytrzymać…?

Mąż

Jerzy Arsoba – Polski Strażnik Mrozu w podróży na Światowy Biegun Zimna

3935_JAKUCJA marzec 2015_foto Igor Skawinski i Jerzy Arsoba_

Jerzy Arsoba – Podróżnik, fotograf, organizator turystyki, w tym corocznej ?Wiosennej naWałnicy?. Przez wiele lat związany ze szczecińskim oddziałem TVP, gdzie pracował jako operator. Na podróżowanie zapadł poważnie dawno temu… i ma nadzieję – nieuleczalnie. Najpierw przemierzył większość rejonów i gór Polski. Potem przyszedł czas na inne części świata. Od wielu lat podróżuje po dalekowschodniej Azji oraz Rosji, zbierając doświadczenia i materiał fotograficzny. Na co dzień zaś prowadzi biuro podróży Arsoba Travel i organizuje wyprawy po całym świecie.

www.arsobatravel.pl

Kajtostany – czyli rowerowy urlop macierzyński w drodze!

Kajtostany_000Tata Zbych: Geograf, z czego bardzo się cieszy. Lubi mapy i Ziemię. Kiedyś myślał, że fajnie jest podróżować, teraz wie, że lepiej turlać się niespiesznie. Robi mapy na własną rękę.
Mama Fasola: Geografka. Wsiąknięta w literaturę. Cieszy się, bo cieszyć się lubi. Woli przestrzeń niż ludzi, dlatego bliżej jej do Azji Centralnej niż Azji Pd-Wsch. Korektorka.
Kajtek: Wypadkowa dwóch powyżej. Inaczej zwany Cieszyryjem.
Rutka: Nie wiemy jeszcze, co to za ziółko. Cieszyryjka.
Razem: Kajtostany. Rodzinnie turlamy się to tu, to tam, dla samego faktu turlania się razem.

Więcej o rowerowej rodzince:
www.kajtostany.pl
www.facebook.com/KajtoStany

Michał Ilczuk – W ojczyźnie Samsunga – czyli welcome to Korea! 

Michal_Ilczuk_Korea_Poludniowa_000Michał Ilczuk ? lepiej znany jako Misiek albo człowiek bez zęba. Na co dzień korpoludek oraz autor nieśmiesznych żartów. Odkąd skończył 18 lat jeździ po świecie autostopem i szuka swojego zaginionego zęba. Poszukiwania przeprowadzone do tej pory w 30 krajach nie przyniosły rezultatu, więc szuka dalej. Pół roku spędził w Korei Południowej próbując odpowiedzieć na pytanie: czy diastemą można się zarazić ? W wolnych chwilach próbuje opanować czwarty utwór na gitarze.

Robert Celiński – Tenzing Hillary Everest Marathon – Na krawędzi Dachu Świata

Robert_celinski_001Robert Celiński – trzykrotny Mistrz Świata Masters w biegach przełajowych, wicemistrz świata na 5000m i brązowy medalista Mistrzostw Świata na 5000m. Z bieganiem związany od ponad 20 lat. Pochodzi z Trzebieszowa koło Łukowa, obecnie mieszka w Warszawie. Członek LOTTO EXTREME TEAM.

https://www.facebook.com/ProjektHimalaje

Marzena i Krzysztof Wystrachowie – ?W koronach drzew – Boliwia?

DCIM100DRIFT

Krzysiek Wystrach ? leśnik z wykształcenia, arborysta z zawodu, wspinacz drzewny z zamiłowania. Kocha podróże. W swoją pierwszą daleką wyprawę ruszył z żoną Marzeną do Ameryki Południowej, gdzie przez ponad rok podróżowali od Wenezueli po sam kraniec Argentyny. Swoje miejsce na Ziemi odnaleźli w Boliwii, do której od kilku lat wracają. Postanowili połączyć wspinaczkę drzewną z podróżami i Boliwią, którą pokochali. Tak oto powstał projekt, który ma na celu eksplorację koron drzew w boliwijskiej dżungli. Wokół niego kręci się ich całe aktualne życie. W 2015 roku wygrali V edycję ?Miej odwagę!? Memoriału Piotra Morawskiego i wyruszyli wspinać się na drzewa boliwijskiego Parku Narodowego Madidi.
Więcej informacji o wyprawie na:
www.miejodwage.pl
www.wystraszeni.pl

Anna Jaklewicz – Piąta płeć i inne tajemnice Indonezji

Anna_Jaklewicz_001Anna Jaklewicz – z zamiłowania podróżniczka i antropolog, z wykształcenia archeolog. Podróżuje od kilkunastu lat. Najpierw, podczas misji archeologicznych w Sudanie, poszukiwała śladów zaginionych cywilizacji. Potem odkrywała przed turystami tajemnice starożytnego Egiptu. Po Afryce przyszedł czas na Azję. W Chinach wędrowała po Wielkim Murze, w rezerwacie Wolong opiekowała się pandami i przemierzała pogranicze Tybetu. Miłość do Azji zaowocowała kolejnymi wyprawami do Wietnamu, Laosu, Kambodży, Indii, Malezji, Singapuru.

Ostatnia, dziewięciomiesięczna wyprawa zaprowadziła ją w odległe rejony Indonezji i zaowocowała nominacją do nagrody TRAVELERY 2014 w kategorii ?PODRÓŻ ROKU?. Pokaz slajdów z odwiedzonych miejsc zdobył nagrodę publiczności na 17. Festiwalu Podróżników i Żeglarzy KOLOSY.
Relacje z podróży Anny Jaklewicz publikował m.in. National Geographic TRAVELER oraz Magazyn Podróżników TamTam, a jej debiutancka książka ?Niebo w Kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta? ukazała się nakładem wydawnictwa Bezdroża.
www.annajaklewicz.pl

Tomek Michniewicz – Świat Równoległy

20.06.2014 Warszawa. Tomek Michniewicz, dziennikarz, backpacker fot. Darek Golik

20.06.2014 Warszawa. Tomek Michniewicz, dziennikarz, backpacker fot. Darek Golik

Tomek Michniewicz – podróżnik, dziennikarz, reportażysta, fotograf, organizator ekspedycji. Autor książek podróżniczych: „Samsara” (2010), „Gorączka” (2011) i „Swoją drogą” (2014), które stały się bestsellerami oraz najnowszego zbioru reportaży „Świat równoległy”. W podróży spędza często połowę roku. Odwiedził ponad 50 krajów, niektóre z nich wielokrotnie. Autor audycji „Reszta świata” w radiowej Jedynce, a wcześniej „Trójka przekracza granice” w Trójce. Publikuje w największych polskich mediach ? zajmuje się sprawami międzynarodowymi i różnicami międzykulturowymi. Zdobywca czterech nagród na Festiwalu Cywilizacji i Sztuki Mediów, Odkrywców i Podróżników Mediatravel, nominowany do nagrody Traveler magazynu ?National Geographic? oraz Kolosów ? najbardziej prestiżowej nagrody podróżniczej w Polsce. Mieszkał z Pigmejami Baka w ich szałasach pośrodku lasu deszczowego na pograniczu kongijsko-kameruńskim. Rozbił kongijsko-zambijski gang przemytników kości słoniowej. Jako jedyny Polak został wpuszczony na pokład łodzi najsłynniejszej fi rmy poszukującej skarbów ? Mel Fisher?s Treasures. Spędził bez ochrony cały dzień w więzieniu San Quentin przeznaczonym dla najgroźniejszych przestępców.

 


Piątek, 20 listopada 2015 – Wojewódzki Dom Kultury, ul. Okrzei 7

16:00 – WIECZÓR FILMOWY – ?Uciec na Pitcairn?, reż. Marek Ułan-Szymański, Polska, 2015, 68 min.

17:15 – Spotkanie autorskie – Bartek Sabela – Wszystkie ziarna piasku

18:30 – WIECZÓR FILMOWY – ?Księga rekordów Szutki?, reż. Aleksandar Manic, Czechy-Serbia, 2005, 78 min.

20:00 – GOŚĆ WIECZORU: Ryszard Pawłowski ? Człowiek Gór

21:00  – WIECZÓR FILMOWY  ?Dzięki wszystkim, jesteście wielcy? reż. Szymon Kowalczyk, Adam Śmiałek, Polska, 2014, 33 min.

ok. 21:40 – Losowanie nagrody dnia / nagród wieczoru.

 

Sobota, 21 listopada 2015 – Filharmonia Podkarpacka, ul. Szopena 30

11:00 – 14:00 – Warsztaty Fotografii Podróżniczej – Marcin Dobas (OLYMPUS Polska) – wstęp wolny => ZAPISY

14:00 – 15:00 – Ola, Zbyszek, Rutka i Kajtek Gałęza ? Kajtostany jak bociany, czyli rowerowy urlop macierzyński w drodze!

15:00 – 16:00 – Michał Ilczuk – W ojczyźnie Samsunga czyli Welcome to Korea!

16:00 – 17:00 – Anita Demianowicz – Kobiety w podróży ? Historie z różnych stron Świata

17:00 – 18:00 – Rafał Szczepanik – Dwa Bieguny: Wielkie Wyprawy – Wybitne Zespoły

18:00 – 19:00 – Anna Jaklewicz ? Piąta płeć i inne tajemnice Indonezji

19:00 – 20:00 – Robert Celiński ? Everest Marathon ? Na krawędzi Dachu Świata

20:00 – 21:00 – Tomasz Michniewicz ? Świat Równoległy

ok.  21:30 – Losowanie nagrody dnia / nagród wieczoru.

 

Niedziela, 22 listopada 2015 – Filharmonia Podkarpacka, ul. Szopena 30

11:00 – 13:30 – Warsztaty RTW (Round The World) – Marcin Mentel (LowcyLotow.pl) – wstęp wolny => zapisy od 9.11

14:00 – 15:00 – Krzysztof Wystrach ? W koronach drzew ? Boliwia

15:00 – 16:00 – Łukasz Supergan ? Droga. 4000 km pieszo do Santiago de Compostela

16:00 – 17:00 – Jerzy Arsoba ? Polski Strażnik Mrozu w podróży na Światowy Biegun Zimna – Jakucja

17:00 – 18:00 – Bożena Jarzyńska i Marcin Dobas ? KIA ORA! Nowa Zelandia

18:00 – 19:00 – Adam Bielecki ? Kanczendzonga 2014 @ N Face

19:00 – 20:00 – Wojciech Jagielski – spotkanie autorskie – prowadzenie: red. Aneta Gieroń i red. Jaromir Kwiatkowski

20:00 – 20:25 – Przerwa techniczna

20:30 – 21:30 – Koncert: Oberschlesien – AKUSTYCZNIE – muzyczny finał 7. Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego

ok. 21:45 – Losowanie nagrody dnia / nagród wieczoru. Zakończenie Festiwalu.

 

Powyższy Program ma charakter orientacyjny. Organizatorzy Festiwalu zastrzegają sobie prawo do wprowadzenia zmian w Programie bez podania przyczyn – aczkolwiek dołożymy wszelkich starań, aby ewentualne zmiany miały jedynie charakter „kosmetyczny” 😉

Sylwetki zaproszonych Gości oraz opisy prelekcji będą sukcesywnie zamieszczane w dziale GOŚCIE.

Zapraszamy i życzymy wyjątkowych wrażeń!

Organizatorzy

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress