Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy

Edycja 2016

roman_czejarek_syria_rzeszow_03Roman Czejarek – Dziennikarz Programu Pierwszego Polskiego Radia (Lato z Radiem, Cztery pory roku, Sygnały Dnia, Muzyka i Aktualności, Z kraju i ze świata). Publikował m.in. w ?Polityce?, ?Rzeczpospolitej?, ?Tygodniku Kulturalnym?, ?Przeglądzie Tygodniowym?, ?Gazecie Wyborczej?, ?Spotkaniach? i ?Karuzeli?. Autor kilkunastu książek o podróżach po Polsce, historii Pomorza Zachodniego oraz o mediach. Przez wiele lat prowadził w Telewizji Polskiej takie programy jak ?Pytanie na śniadanie? (TVP2), ?Kawa czy herbata? (TVP1), ?Nocne rozmowy? (TVP1) oraz teleturnieje ?Gilotyna? (TVP2) i ?Telemilenium? (TVP1). Pracował też w mediach komercyjnych, w telewizji TTV (Grupa TVN) oraz w Radiu VOX FM (Grupa ZPR). W latach 1992-2015 był szefem Lata z Radiem, poprowadził na scenie setki wielkich koncertów plenerowych tej audycji. Laureat nagród za reportaże oraz fotografie. Podróżnik po miejscach ?trudnych? i rzadko opisywanych. Był m.in. w Afganistanie, Syrii, Laosie, na Kubie oraz wielokrotnie w najgłębszym Kanionie Świata w Peru. Honorowy Ambasador miasta Szczecina. Prowadzi też wykłady z wiedzy o mediach oraz z kreowania wizerunku i wystąpień publicznych. Kolekcjoner, zbiera stare pamiątki z Pomorza Zachodniego. Więcej na czejarek.pl

krzysztof_wystrach_016Marzena i Krzysiek Wystrachowie – w swoją pierwszą daleką podróż wyjechali do Ameryki Południowej, przez ponad rok podróżując po jej krajach, od Wenezueli po sam kraniec Argentyny. Swoje miejsce na Ziemi odnaleźli w Boliwii, do której od kilku lat wracają ? za każdym razem nieco w innym celu. Postanowili połączyć wspinaczkę drzewną, którą od lat uprawiają w Polsce, z podróżami i Boliwią, którą pokochali. Tak oto powstał projekt, który ma na celu eksploracje koron drzew w boliwijskiej dżungli.  Wokół niego kręci się ich całe aktualne życie.

daniel_lewczuk_005Daniel Lewczuk – od 2004 roku seryjny przedsiębiorca i założyciel kilku firm doradczych . Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w biznesie. Jest ekspertem i konsultantem dla wielu firm i organizacji oraz doradcą dla Zarządów i Rad Nadzorczych, inwestorem w start-upach, mentorem i aniołem biznesu dla spółek na wczesnym etapie rozwoju, a także coachem dla managerów. Wygłaszał prezentacje i był prelegentem na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz na Akademii Leona Kozimińskiego, weryfikował założenia biznesowe pomysłów powstałych w Szkole Głównej Handlowej (SGH).

Aktywny sportowo, chętnie angażuje się w działania charytatywne. Jako pierwszy Polak, wspólnie z 3 kolegami, podjął się wyzwania 4Deserts które ukończyło dotychczas tylko 28 osób na świecie. W 2014 przebiegł 1000 km po 4 pustyniach świata w 4 ekstremach: gorąca, wiatru, suchego powietrza i zimna, dołączając do wąskiego grona 47 Grand Slammerów 4Deserts którym się to udało w historii. 

20.06.2014 Warszawa. Tomek Michniewicz, dziennikarz, backpacker fot. Darek Golik

20.06.2014 Warszawa. Tomek Michniewicz, dziennikarz, backpacker fot. Darek Golik

Tomek Michniewicz – podróżnik, dziennikarz, reportażysta, fotograf, organizator ekspedycji. Autor książek podróżniczych: „Samsara” (2010), „Gorączka” (2011) i „Swoją drogą” (2014), które stały się bestsellerami oraz najnowszego zbioru reportaży „Świat równoległy”. W podróży spędza często połowę roku. Odwiedził ponad 50 krajów, niektóre z nich wielokrotnie. Autor audycji „Reszta świata” w radiowej Jedynce, a wcześniej „Trójka przekracza granice” w Trójce. Publikuje w największych polskich mediach ? zajmuje się sprawami międzynarodowymi i różnicami międzykulturowymi. Zdobywca czterech nagród na Festiwalu Cywilizacji i Sztuki Mediów, Odkrywców i Podróżników Mediatravel, nominowany do nagrody Traveler magazynu ?National Geographic? oraz Kolosów ? najbardziej prestiżowej nagrody podróżniczej w Polsce. Mieszkał z Pigmejami Baka w ich szałasach pośrodku lasu deszczowego na pograniczu kongijsko-kameruńskim. Rozbił kongijsko-zambijski gang przemytników kości słoniowej. Jako jedyny Polak został wpuszczony na pokład łodzi najsłynniejszej firmy poszukującej skarbów ? Mel Fisher?s Treasures. Spędził bez ochrony cały dzień w więzieniu San Quentin przeznaczonym dla najgroźniejszych przestępców.

aleksander_lwow_featuredAleksander Lwow – krakowianin, rocznik 1953. Wspina się od 1970 roku. W latach 1972-75 w Tatrach przeszedł szereg trudnych dróg latem i zimą. W 1974 i 1975 r. był mistrzem Polski we wspinaczce na czas. Uczestniczył w międzynarodowych zawodach wspinaczkowych w byłym ZSRR, Czechosłowacji, Bułgarii i na Węgrzech. Dokonał wielu ambitnych przejść wspinaczkowych w Alpach (latem i zimą), Norwegii, Pamirze i Hindukuszu Afgańskim. Czterokrotnie był na Kaukazie (1981, 1987, 2013 i 2015). Wyprawa do Afganistanu (1977), w czasie której wspólnie z Krzysztofem Wielickim i Jerzym Pietkiewiczem dokonał pierwszego przejścia nową drogą lewego filara (3000 m wysokości) szczytu Kohe Szachaur 7116 m, a potem wejście na Pik Rewolucji (6954 m) (1978), były wstępem do jego kariery himalajskiej. W 1979 r. został uczestnikiem wyprawy Andrzeja Zawady, która w sezonie 1979/80 zdobyła po raz pierwszy w zimie najwyższy szczyt świata Mount Everest (8848 m). Uczestniczył w wielu ekspedycjach himalajskich, biorąc udział w zdobywaniu szczytów: K2 8611 m (dwa razy, w tym raz w zimie – 1982 i 1987/88), Dhaulagiri 8167 m (dwa razy – 1983 i solo 1985), Yalung Kang 8505 m (w zimie – 1988/89), Broad Peak 8047 m (w zimie – 1988) i Everest (dwa razy – 1986 i 1991). Zdobył cztery ośmiotysięczniki: Manaslu 8163 m (1984, z Krzysztofem Wielickim), Lhotse 8516 m (1986, z Tadeuszem Karolczakiem), Cho Oyu (1987, z Tadeuszem Karolczakiem) i Gasherbrum II (1993, z Piotrem Snopczyńskim i Lary Hall?em z USA). Ma na koncie pierwsze polskie – i jak dotąd najszybsze w historii – 7,5 godzinne, samotnie wejście na Pumori (7165 m). Jesienią 1991 roku kierował międzynarodową wyprawą na zachodnią grań Mount Everestu (Polish Jack Wolfskin Everest Expedition ’91). Uczestniczył także w wyprawach na Latok III (1984), Rakaposhi (1990), Diran (1991), Aconcagua (6 razy na szczycie), Khan Tengri (2000) i Mt McKinley (2005). Łącznie 22 razy wchodził na szczyty przekraczające 6000 m w Hindukuszu, Pamirze, Himalajach, Karakorum, Andach i Tien Shan.

Za wyczyny alpinistyczne dwukrotnie honorowany złotymi medalami ?Za wybitne osiągnięcia sportowe? – za zimowy Everest ?1979/80 i za wytyczenie (razem z Krzysztofem Wielickim) nowej drogi na wsch. ścianie Manaslu w 1984 r. . W 2014 r. Walny Zjazd Polskiego Związku Alpinizmu nadał mu godność Członka Honorowego PZA.

wojciech_goreckiWojciech Górecki – (ur. 1970) reporter, publicysta, analityk, historyk, specjalizujący się w problematyce Kaukazu Południowego i Północnego oraz Azji Centralnej. Jako dziennikarz zadebiutował w 1986 r. na łamach ?Sztandaru Młodych, później podjął współpracę m.in. z ?Gazetą Wyborczą?, ?Życiem Warszawy?, ?Rzeczpospolitą?, ?Więzią?, ?Res Publicą Nową? i dwumiesięcznikiem ?Nowa Europa Wschodnia?. W latach 2002?2007 pełnił kolejno funkcję sekretarza i radcy Ambasady RP w Baku. Jest autorem książek: ?Łódź przeżyła katharsis?, ?Planeta Kaukaz?, ?La terra del vello d`oro. Viaggi in Georgia?, ?Toast za przodków? i ?Abchazja?, tłumaczonych m.in. na chiński, gruziński i włoski. Laureat Nagród im. Giuseppe Mazzottiego oraz Beaty Pawlak, finalista Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, nominowany do Nagrody Literackiej ?Nike?. Pracuje w Ośrodku Studiów Wschodnich im. Marka Karpia.

rodzina_bez_granic_000Rodzina Bez Granic jeździ po świecie od 6 lat. Lubią podróży długie i w nieoczywiste miejsca: na pół roku wokół Morza Czarnego, na cztery miesiące do Ameryki Środkowej (z czego powstała książka), na cztery miesiące na Pacyfik, do Iranu czy na Madagaskar. Zawsze jak najbliżej tego, co się dzieje: śpią w namiocie, samochodzie albo u nowo poznanych ludzi. Potem publikują na blogu (który został ogłoszony jednym z najbardziej wpływowych w Polsce) i w magazynach. Rodzina Bez Granic to: Ania, Hania, Mila i Thomas.

andrzej_meller_001Nazywam się Andrzej Meller, jestem reporterem, autorem kilku książek. Urodziłem się 40 lat temu na warszawskiej Starówce. Jako 18-latek zacząłem podróżować na Syberię, potem do Indii, na Kaukaz i tak już zostało. Ostatnie 10 lat spędziłem będąc w drodze lub żyjąc w Azji, ostatnio w Wietnamie.

kozub_featuredPaulina Kozub-Chwastek – organizatorka Memoriału Wojtka Kozuba – biegu na Babią Górę upamiętniającego wybitnego polskiego alpinistę młodego pokolenia, który zginął 5 lat temu w Alpach; trener interaktywnych warsztatów podróżniczych dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz szkoleń komunikacji międzykulturowej dla biznesu; absolwentka Filologii Indyjskiej i Stosunków Międzynarodowych; lubi rozwijać siebie i innych, dlatego podróżuje i przyjaźni się z wartościowymi ludźmi.

mateusz_szostekAdam Szostek – od najmłodszych lat przebiera nogami, zarówno na deskorolce jak i po świecie (a najczęściej łączy jedno z drugim). Fan dobrego jedzenia spożywanego na krawężnikach zatłoczonych ulic, spania w dziwnych miejscach i męczenia się bez wyraźnego powodu. Jak do tej pory przejechał na desce spory kawałek Azji pd-wsch, Indii, Chin, odrobinę Egiptu, sprawdzał jak działa autostop na pustynnych drogach Syrii i Jordanii, a także kręcił się bez większego celu dookoła Turcji. Usilnie próbuje dorosnąć i rozważnie patrzeć na świat, ale jakoś mu to nie wychodzi, więc planuje kolejne podróże.

kotlarski

Mateusz Kotlarski – częściej nazywany Kotletem niż własnym imieniem, co w pewien sposób lubi. Nie lubi za to być nazywany podróżnikiem, bo uważa że wyprawy służą mu do spróbowania w życiu możliwie najwięcej i dokonania wyboru, co chce w nim dalej robić. Stroni od miast, a uwielbia nieprzebytą, dziką naturę. Na całym świecie poszukuje krajobrazów piękniejszych od tych w Polsce, choć tak naprawdę nie wierzy w ich istnienie. Inżynier budownictwa, który sam zaskoczony jest powstaniem tej książki.

piotr-horzela

Piotr Horzela – les?nik z urodzenia i wykształcenia. Wychował sie? z dala od najbliz?szego sklepu spoz?ywczego. Po?z?niej spory kawałek z?ycia mieszkał w duz?ych miastach. Chyba nigdy nie zdecyduje czy bardziej lubi odludzia czy aglomeracje. Na szcze?s?cie nie musi. Podro?z?e cze?sto ła?czy z praca? w miejscach bardziej lub mniej odległych. Woli spe?dzic? po?ł roku w jednym miejscu niz? przebiec przez dziesie?c?. Aparat fotograficzny ma zawsze przy sobie, ale stara sie? słyszec? wie?cej niz? przez wizjer. Aktualnie przebywa w Polsce i prowadzi prelekcje podczas kto?rych na tle zdje?c? opowiada o ludziach, miejscach i swoich dos?wiadczeniach.

magdalena_konik

Magdalena Konik – fotograf, podróżniczka i blogerka. Studentka Katowickiej Szkoły Fotograficznej FOTOEDUKACJA, członek grupy Fotograficznej NaTeChwile, pilot wycieczek i przewodnik po Czechach, Rumunii i Gruzji. Od kilkunastu lat związana z turystyką postawiła wszystko na jedną kartę by rozwijać się w fotografii i przeprowadziła się do Gruzji. Obecnie jako fotoreporter freelancer współpracuje z tygodnikiem Georgian Journal i Institute for War and Peace Reporting (IWPR-Georgia) oraz prowadzi fotobloga migawkizpodrozy.com (facebook.com/migawkizpodrozy), gdzie poza krajobrazami pokazuje również codzienne życie w Gruzji. Jej zdjęcia publikowane są w prasie oraz mediach gruzińskich oraz polskich.

jacek

Jacek Jasiński ? rocznik ’73, z wykształcenia architekt i archeolog, z zamiłowania koniarz i podróżnik. Od lat, czasem samotnie a czasem z żoną i dzieciakami, włóczy się bocznymi drogami wielu krajów Europy i Azji. Hoduje konie konie rasy kabardyńskiej, którym poświęca każdą wolna chwilę między podróżami.Praca: wszystko poza architekturą i archeologią… Projekty autorskie ?Nomadic Life? i ?Cztery Pory Roku w Siodle?

Lubi: miejsca mało turystyczne, robić wszystko ?po swojemu?, wyzwania ? a najbardziej trudne wyprawy – piesze, rowerowe, autostopem, jachtem, kajakiem, 4×4, ale w szczególności wędrówki konne
Nie lubi: siedzenia w domu, tłumu turystów, komercji, telewizji, polityki, jazdy samochodem po Krakowie, zebrań wspólnoty mieszkaniowej, a najbardziej jak mu ktoś mówi: ?wszyscy ludzie tak robią, a ty zawsze inaczej…?
Pasja: praca z końmi, wędrówka, projektowanie i realizacja marzeń…

mateusz_waligowa

Mateusz Waligóra ? specjalista od wyczynowych wypraw w najbardziej odludne miejsca naszej planety. Szczególnym upodobaniem darzy pustynie, odAustralii po Boliwię. Na koncie ma rowerowy trawers najdłuższego pasma górskiego świata ? Andów, samotny rowerowy przejazd przez najtrudniejsza drogę wytyczoną na ziemi ? Canning Stock Route w Australii Zachodniej oraz samotny pieszy trawers największej solnej pustyni świata ? Salar de Uyuni w Boliwii. Za swoje wyprawy wyróżniany jest na największych polskich festiwalach podróżniczych.  Jest także jedynym polskim współlaureatem grantu eksploracyjnego Polartec Challenge. Na co dzień stały współpracownik National Geographic Traveler oraz przewodnik wypraw trekkingowych na kilku kontynentach. Jego fotografie można odnaleźć na stronie www.nakrancach.pl

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress