To nad Xingu mieszka wojownicze plemię Kayapo, które do dziś bardzo efektywnie strzeże i zarządza swoim rozległym terytorium. Bez ich pozwolenia nikomu nie uda się bezkarnie spłynąć tą rzeką. Ich wódz Raoni, to nie byle kto. Właśnie otrzymał nominację do Nagrody Nobla 2020! W jego walce o Amazonię i żyjących tam Indian wsparły go takie osobistości jak: Jan Paweł II, Książę Karol czy ówczesny Prezydent Francji – Jacques Chirac. Na czym polega fenomen Xingu?
Oleniok zaś to jedna z ostatnich wielkich i całkowicie dzikich rzek na Ziemi. Piotr Opacian opowie o niezwykłym spływie kajakowym z prądem tej rzeki, jaki odbyła ekipa czterech polskich kajakarzy. 2 000 kilometrów przez dziewiczą przyrodę, która bardzo rzadko widuje przedstawicieli naszego gatunku. Wielotysięczna migracja reniferów, która przecięła im drogę na północ. Bezludne, księżycowe góry i tysiące ton rdzewiejącego sprzętu – przejaw imperialistycznej polityki Kremla, na który natrafili, po ponad miesiącu wiosłowania w pierwszej osadzie u wrót Morza Łaptiewów.
Podróżnik, kajakarz i fotograf zakochany w dzikiej przyrodzie. Nic dziwnego zatem, że celem jego wypraw to głównie takie miejsca jak Amazonia, Syberia czy Arktyka. Za samotne przepłynięcie kajakiem Rio Madidi znajdującej się w słabo poznanej Amazonii boliwijskiej otrzymał za rok 2005 statuetkę Kolosa i nagrodę dziennikarzy, a jury podkreśliło prawdziwie odkrywczy charakter tej wyprawy. Pokłosiem jego kolejnej ekspedycji do Amazonii była książka „Xingu. Rzeka wolnych Indian”. Doświadczony kajakarz morski uwielbia wymagające akweny Wysp Brytyjskich, Arktyki i chilijskiej Patagonii, gdzie samotnie przewiosłował 1000 km w strefie słynnych „ryczących czterdziestek”.