Piotr Krzyżowski

Piotr Krzyżowski
Himalaista, ratownik GOPR, prawnik. W wyjątkowy sposób zarządza swoim czasem, bo jako mąż i ojciec oraz pracownik wymiaru sprawiedliwości, znajduje przestrzeń, aby w stylu sportowym wspinać się na najwyższe szczyty Ziemi. W ciągu zaledwie 3 lat stanął na pięciu ośmiotysięcznikach, Gaszerbrum II, K2, Broad Peak, Nanga Parbat i Gaszerbrum I. W tym roku zakończył projekt Korona Karakorum, czyli zdobycia czterech ośmiotysięczników położonych w paśmie Karakorum, dodatkowo stanął na Nanga Parbat, szczycie położonym w Himalajach pakistańskich.

Piotr jest przedstawicielem starej szkoły himalaizmu, wspina się bez użycia tlenu oraz bez pomocy tragarzy wysokogórskich. Swoje doświadczenie wysokogórskie zdobywał stopniowo wspinając się latem i zimą w Tatrach, Alpach, Kaukazie, Pamirze oraz Tienszanie. Ma na koncie wejście na cztery szczyty Śnieżnej Pantery, w tym pierwsze Polskie zimowe wejście na Chan Tengri, za które został wspólnie z partnerem M. Hatalą nagrodzeny nagrodą Taternika im. Jerzego Kukuczki, za najlepsze przejście wysokogórskie w 2019 roku.

Piotr nie ogłasza szumnych planów i czasami zaskakuje swoimi wejściami, w zeszłym roku realizując projekt wejścia na Broad Peak, dziewięć dni po tym jak stanął na jego szczycie, zameldował się na szcycie K2. W tym roku również powtórzył wyczyn informując o planach na jeden ośmiotysięcznik, zdobył dwa. Na szczycie Nanga Parbat stanął 2 lipca, po trudnym ataku z niskiej trójki, pokonując prawie 1500 metrów w pionie. Następnie po 4 dniach i ponad 80km przebytych lodowcem Baltoro zameldował się z bazy pod Gaszerbrumami. W dniu 21 lipca, wykorzystując jednodniowe okno pogodowe, stanął na szczycie Gaszerbruma I, swojego piątego ośmiotysięcznika. Jak nam powiedział, to tutaj niedaleko, na GII zaczęła się jego przygoda z wielkimi pakistańskim szczytami i tutaj postawił kropkę, wchodząc na GI i zdobywając Koronę Karakorum. Ten sukces zadedykował swojej żonie Agnieszce, która cały czas go wspiera w realizowaniu jego pasji.

Więcej informacji na: https://piotrkrzyzowski.com

Prezentacja

Broad Peak i K2 w 9 dni

03.11.2023 20:10

Podczas prelekcji Piotra Krzyżowskiego będzie można posłuchać opowieści oraz zobaczyć zdjęcia i filmy z jego zeszłorocznej wyprawy do Pakistanu, w ramach której w ekspresowym tempie wszedł na dwa ośmiotysięczniki Broad Peak i K2.

Szczegóły »