Program Festiwalu

03.11.2023

Piątek

Polarniczki – projekcja filmu

17:45 Autorzy filmu Polarniczki

Film POLARNICZKI przybliża nieopowiedziane historie polskich pionierek badań polarnych w Arktyce i Antarktyce. Wśród nich są kierowniczki wypraw i badaczki z dużymi osiągnięciami, które świetnie poradziły sobie w środowisku zdominowanym przez mężczyzn.

Szczegóły »

Uciec z Wysp Owczych

19:00 Kuba Witek

Wyspy Owcze, chociaż coraz liczniej odwiedzane przez podróżników, pozostają nadal daleką, dziką Północą. To świat, którego chce się doświadczyć, aby móc z niego uciec i potem za nim tęsknić. Kuba Witek spędził na archipelagu prawie dwa lata.

Szczegóły »

Broad Peak i K2 w 9 dni

20:10 Piotr Krzyżowski

Podczas prelekcji Piotra Krzyżowskiego będzie można posłuchać opowieści oraz zobaczyć zdjęcia i filmy z jego zeszłorocznej wyprawy do Pakistanu, w ramach której w ekspresowym tempie wszedł na dwa ośmiotysięczniki Broad Peak i K2.

Szczegóły »

Drobna nieuważność i inne historie

21:00 Przemek Kossakowski

Podczas 15. Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego Przemek Kossakowski zaproponuje Publiczności kilka tematów spotkania do wyboru

Szczegóły »

04.11.2023

Sobota

Między Europą a Afryką – Malta nieoczywista oczami mieszkańców

15:00 Karolina Miller i Piotr Andruszko

Będąc w podróży po Birmie w 2017 roku podjęli spontaniczną decyzję o przeprowadzce na malutki archipelag wysp na Morzu Śródziemnym pomiędzy Europą i Afryką – na Maltę.

Szczegóły »

Podróż Totalna: Ameryka Łacińska na rowerze 2013-2023

16:00 Wojciech Ganczarek

Podróż rowerowa przez Amerykę Łacińską zmienia się w 10-letnią wędrówką po krajach, regionach i problemach społecznych kontynentu. Wojtek na swoim starym rowerze o stalowej ramie przebywa 50.000 kilometrów…

Szczegóły »

20 lat fotografowania w górach

17:30 Karol Nienartowicz

W latach 2003-2023 autor przemierzył kilka tysięcy kilometrów po górskich szlakach w ponad 40 krajach na 4 kontynentach. Podczas prelekcji podsumowującej 20 lat fotografowania w górach autor opowie o realiach pracy fotografa górskiego

Szczegóły »

Mieszkając z tuszeckimi góralami

18:30 Magdalena Konik

Od 10 lat związana z Gruzją, od 7 zgłębiająca tradycje niewielkiej ale dumnej góralskiej społeczności. Tuszetia – miejsce, które skradło serce Magdy, nauczyło cierpliwości i pokory, a jednocześnie stało się prawdziwym domem na długie lata.

Szczegóły »

Gasherbrum Ski Challenge

20:00 Andrzej Bargiel

Gasherbrum Ski Challenge – miała na celu eksplorację rejonu Gaszerbrumów i zdobycie dwóch ośmiotysięczników – Gaszerbrum I i Gaszerbrum II oraz zjazd z obydwu szczytów na nartach bez użycia dodatkowego tlenu z butli.

Szczegóły »

05.11.2023

Niedziela

Morawskie wino i karlowarskie knedliki – smak Czech na własną rękę, czyli jak zorganizować weekendową podróż do Czech

14:30 Wojciech Grabowski

Wojciech Grabowski zabierze nas w podróż po kraju naszych południowych sąsiadów, czyli Czechach. Będzie to wyjątkowo smaczna podróż, podczas której autor zabierze nas do miejsc, w których produkuje się między innymi morawskie wino oraz karlowarskie knedliki.

Szczegóły »

15 miesięcy przez Pacyfik

15:30 Wojciech Mura

Wojciech Mura wyruszył w rejs przez Pacyfik z Panamy (morze Karaibskie) mając zaledwie 22 lata i posiadając zerowe żeglarskie doświadczenie. Podróż na starym jachcie „Czarny Diament” trwała 15 miesięcy i zakończyła się w Sydney

Szczegóły »

Urugwaj. Wyhoduj sobie wolność

17:00 Maja Hawranek i Szymon Opryszek

Wyhoduj sobie wolność to reporterska opowieść o niezwykłym eksperymencie społecznym i otwarte pytanie o granice dla marzycieli i wizjonerów, próbujących wykuwać nowy, lepszy świat.

Szczegóły »

Moja (wspinaczkowa) droga do Paryża

18:00 Aleksandra Mirosław

Aleksandrę Mirosław można z czystym sumieniem nazwać „kolekcjonerką medali”, które zdobywa we wspinaczce sportowej na czas. Do tej pory dwukrotnie zdobyła Mistrzostwo Świata w tej konkurencji (Innsbruck 2018 i Hachiōji 2019, a w 2014 r. brąz) oraz Mistrzostwo Europy (Edynburg 2019, Monachium 2022 i wicemistrzostwo w 2013 r. w Chamonix).

Szczegóły »

Wielki Kanion – na rzece i pod ziemią

19:15 Kasia Biernacka

W listopadzie 2021 roku Kasia Biernacka wzięła udział w prawie miesięcznym spływie rzeką Kolorado przez Wielki Kanion. Prawie 450 kilometrów, kilka pontonów, kilkanaście osób, (niemal) bez kontaktu ze światem zewnętrznym, za to w niezwykłych okolicznościach przyrody. Nie była to jej pierwsza wizyta w Wielkim Kanionie

Szczegóły »

Wszystkie pokazy zaplanowane są „na żywo”.
Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość wprowadzenia zmian w programie bez podawania przyczyn.

Partnerami Festiwalu są:
Województwo Podkarpackie i Miasto Rzeszów.
Partnerem Głównym Festiwalu jest PKO BANK POLSKI,
Partnerami Złotymi są LOTTO, GRAN CANARIA oraz AUTO GROUP LUZAR – CALIFORNIA CENTER.

Partnerami Festiwalu są także
Visit Czechia, Małopolska, Kodano Optyk.

Partnerem Organizacyjnym wydarzenia jest G2A ARENA.

15. Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy – Festiwal Kultur Świata został objęty patronatem honorowym przez
Marszałka Województwa Podkarpackiego – Pana Władysława Ortyla oraz Prezydenta Miasta Rzeszowa – Pana Konrada Fijołka.

Wydarzenie zostało dofinansowane z budżetów Gminy Miasto Rzeszów i Województwa Podkarpackiego.