Padł rekord! 15. Kalejdoskop przeszedł do historii

Rekordowa liczba uczestników! Jubileuszowa edycja Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego przeszła do historii.

W miniony weekend ponad 3500 osób odwiedziło G2A Arenę w Jasionce koło Rzeszowa biorąc udział we wszystkich atrakcjach 15. Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego – Festiwalu Kultur Świata. To, co przez 3 dni działo się w Sali Kongresowej i nowoczesnych przestrzeniach G2A Areny, to było istne podróżnicze szaleństwo. Bezpłatne prelekcje podróżniczo-edukacyjne w ramach Akademii Młodych Odkrywców dla uczniów z podkarpackich szkół, wystąpienia 15 znakomitych gości, pokaz filmu dokumentalnego „Polarniczki”, wystawa zdjęć, tematyczne warsztaty z porcją praktycznej wiedzy dla osób podróżujących i aktywnych, konkursy z cennymi nagrodami, księgarnie podróżnicze i strefa wystawców i partnerów Festiwalu. Wszystkim widzom udzieliły się pozytywne emocje i wraz z kolejnymi prelekcjami przenosili się w różne zakątki globu, inspirując się do planowania własnych wojaży po świecie. Podczas festiwalowego weekendu nie zabrakło ciekawostek i anegdot, a fenomenalne zdjęcia, które pojawiały się na wielkim ekranie, niejednokrotnie zapierały dech w piersiach! Tak 15. edycja Kalejdoskopu Podróżniczego przeszła do historii.

Przeżyjmy to jeszcze raz

Festiwal wystartował w piątkowy poranek tradycyjnie od Akademii Młodych Odkrywców. W spotkaniach z podróżnikami wzięło udział blisko 1200 uczniów. W wydarzeniu uczestniczył także Prezydent Miasta Rzeszowa – Pan Konrad Fijołek, który zachęcił młodych ludzi do poznawania już teraz swojego miasta, regionu, nauki języków obcych i odkrywania świata.

Główne punkty festiwalowego programu rozpoczęły się późnym popołudniem. Po oficjalnym otwarciu 15. Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego publiczność obejrzała film „Polarniczki” i spotkała się z twórcami tego dokumentu – Kubą Witkiem i Dagą Bożek. Po filmie na scenie pozostał Kuba Witek, który zabrał kalejdoskopową publiczność na Wyspy Owcze. Następnie na scenę wkroczył himalaista Piotr Krzyżowski. A pierwszy dzień zamknął Przemek Kossakowski opowieścią pt. “Od narodzin do śmierci”, którą w głosowaniu wybrała publiczność.

Drugi dzień ruszył pełną parą i to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Odbyły się warsztaty z gotowania w plenerze (znakomita czeska zupa czosnkowa rozeszła się błyskawicznie wśród zgromadzonych obserwujących), karawaningowe i winiarskie, połączone z degustacją win z lokalnych, podkarpackich winnic – Melancholia oraz Piwnice Antoniego. Dalej do późnych godzin wieczornych goście opanowali scenę. Wojciech Ganczarek szczególnie zyskał sympatię publiczności, zabierając ją do Ameryki Łacińskiej. Festiwal zaszczycił swoją obecnością Konsul Honorowy Republiki Czeskiej w Polsce Pan Marek Osak z Rzeszowa. W sobotę pojawił się także nadprogramowy gość – Janusz Gołąb. Wspólnie z Andrzejem Bargielem, który dołączył do spotkania online opowiedzieli o tegorocznej wyprawie Gasherbrum Ski Challenge. A co przyniosła niedziela? Porcję praktycznej wiedzy w zaplanowaniu własnej rowerowej podróży, a także różne odsłony japońskiej kultury i sztuki na warsztatach prowadzonych przez Fundację Koi Koi. Wśród tematów prelekcji były Czechy, wzburzone wody Pacyfiku, Urugwaj i wspinaczka sportowa. Tutaj zaskoczeniem okazała się opowieść Wojciecha Mury o 15-miesięcznym rejsie. Widzowie od pierwszych minut pokochali tę oceaniczną historię. Niezwykle ciekawa była rozmowa z Aleksandrą Mirosław – dwukrotną Mistrzynią Świata we wspinaczce sportowej na czas i aktualną rekordzistką świata, którą poprowadzili Kuba Niziński i Bartek Piziak. Publiczność mogła usłyszeć sporo szczegółów, na temat tego, jak wyglądała sportowa droga Oli do Paryża. Igrzyska Olimpijskie, w których wystartuje nasza reprezentantka odbędą się już za kilka miesięcy. Trzymamy kciuki i czekamy na Jej sukcesy. 15. Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy zakończył się prelekcją Kasi Biernackiej o Wielkim Kanionie Kolorado. Podczas imprezy publiczność mogła brać udział w konkursach z cennymi nagrodami ufundowanymi przez partnerów Festiwalu. Tradycyjnie do rozwiązania była krzyżówka Jolka, tym razem w specjalnym, jubileuszowym wydaniu. Jako, że zadanie nie było łatwe, tym bardziej gratulujemy zwycięzcom.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom tej wyjątkowej 15. edycji Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego. Cieszymy się, że tak licznie braliście udział w przygotowanych festiwalowych atrakcjach. Mamy nadzieję, że prelekcje, warsztaty i spotkania z naszymi prelegentami zainspirują Was do własnych bliższych lub dalszych podróży. Do zobaczenia za rok, widzimy się w dniach 29.11-01.12.2024, oczywiście w G2A Arenie – podsumowuje Bartek Piziak, organizator 15. Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego.

Partnerami wydarzenia byli Miasto Rzeszów oraz Województwo Podkarpackie, Parterem Organizacyjnym G2A Arena.

Partnerem Głównym był PKO Bank Polski. Partnerami Złotymi: LOTTO, Gran Canaria oraz Auto Group Luzar – California Center. Partnerami wydarzenia byli także: Visit Czechia, Małopolska oraz Kodano Optyk. Festiwal od 15 lat organizuje nieprzerwanie – Stowarzyszenie PRO-TUR.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *