Park Gwiezdnego Nieba w Bieszczadach

Myślisz o tym, aby popatrzeć w niebo i podziwiać gwiazdy? Szukasz miejsca, gdzie możesz się wyciszyć i poczuć przestrzeń rozgwieżdżonego nieba? Odwiedź Park Gwiezdnego Nieba w Bieszczadach. To miejsce jest gwarancją na najlepsze warunki do oglądania gwiazd w Polsce. Tego przeżycia nie zapomnisz.

Fot. M.Bosek-UMWP

Obserwacja gwiazd zawsze sprawiała ludziom przyjemność, a odległe galaktyki fascynowały i zachwycały, często skłaniając do refleksji. Takich właśnie emocji dostarcza Park Gwiezdnego Nieba. Obejmuje obszar o powierzchni niemal 114 tys. ha, w tym Bieszczadzki Park Narodowy oraz dwa Parki Krajobrazowe: Ciśniańsko-Wetliński i Doliny Sanu. Jest drugim pod względem wielkości obszarem chronionego nieba w Europie, po rezerwacie Brecon Beacons International Dark Sky Reserve w Wielkiej Brytanii.

Atutem parku jest jego położenie – w najdzikszej i najpiękniejszej części Polski. Celem jego istnienia jest ochrona nocnego nieba przed zanieczyszczeniem sztucznym, nadmiernym światłem, dzięki czemu możliwe jest obserwowanie gwiazd. Park Gwiezdnego Nieba to jedno z ostatnich miejsc w Polsce i Unii Europejskiej, gdzie możemy dostrzec naprawdę ciemne niebo.

Zakochaj się w gwiazdach

W Parku Gwiezdnego nieba organizowane są cieszące się dużą popularnością astropokazy Drogi Mlecznej, planet i Księżyca. Pokazy te odbywają się w każdą pogodną noc, a terminarz ustalany jest w oparciu o precyzyjne prognozy pogody i warto śledzić go na stronie internetowej Parku. Każdy pokaz składa się z części multimedialnej i praktycznej. Instruktorzy uczą orientacji na niebie i rozpoznawania głównych gwiazdozbiorów.

Fot. M.Bosek-UMWP

Odwiedzający Park Gwiezdnego Nieba mają okazję obserwować mgławice, galaktyki i gromady gwiazd, sztuczne satelity latające wokół Ziemi oraz tzw. „spadające gwiazdy” a w sierpniu perseidy. Niesamowitych wrażeń dostarcza także podziwianie Srebrnego Globu i kraterów na jego powierzchni, a także Saturna z pierścieniem czy Jowisza z księżycami i widocznymi chmurami w jego atmosferze.

Fot. M.Bosek-UMWP

Odkryj Park Gwiezdnego Nieba w Bieszczadach – LINK: https://podkarpackie.eu/turystyka/park-gwiezdnego-nieba-w-bieszczadach/

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *