Rzeszowskie Piwnice – miejsce, które musisz zobaczyć!

Rzeszowskie Piwnice – interaktywna instytucja kultury, to jedna z najnowocześniejszych na Podkarpaciu atrakcji turystycznych. Instytucja zlokalizowana jest w samym sercu miasta, czyli pod płytą Rzeszowskiego Rynku, gdzie niegdyś mieściły się sklepy ziemne, składy i magazyny kupieckie oraz handlowe. Zmodernizowany przed dwoma laty podziemny szlak skrywa legendy i historię związaną z miastem oraz regionem, które zwiedzający odkrywają za pomocą ponad 150 multisensorycznych systemów ekspozycyjnych. Szlak podziemny wiedzie pod północą i wschodnią pierzeją Rynku, a najstarsze piwnice datowane są na XV-XVI w. i zlokalizowane są około 2 metrów pod płytą rynkową. Najgłębiej szlak wiedzie do piwnic na 10 metrach pod płytą Rynku. Spacer Rzeszowskimi Piwnicami można odbyć w dwóch wariantach: „Obrazy historii” i „Interaktywna legenda”.

“Obrazy historii” to ścieżka zwiedzania przeznaczona dla osób, które cenią sobie tradycyjny sposób zwiedzania. Scenariusz tego wariantu w większym stopniu wyczerpuje wiedzę historyczną oraz kładzie nacisk na opowieść o samych piwnicach. Ten wariant zakłada wykorzystanie multimediów do przedstawienia historii i dziedzictwa Rzeszowa.

“Interaktywna legenda” to multisensoryczna, angażująca ścieżka zwiedzania, w której zwiedzający z „biernych” uczestników narracji stają się „aktywnymi” bohaterami snutej opowieści. Scenariusz tego wariantu wystawy obejmuje interaktywne stanowiska, na których na uczestników czekają specjalne zadania do wykonania. Zadania zostały zaprojektowane w ten sposób, by angażowały intelektualnie, manualnie oraz emocjonalnie. Goście Rzeszowskich Piwnic tworzą drużynę, której zadaniem jest odkrycie skarbu Rzeszowa. Rzeszowskie Piwnice, to również instytucja kultury, która proponuje swoim odbiorcom nowoczesną ofertę kulturalno-edukacyjną skierowaną do szerokiej grupy odbiorców np. koncerty, wystawy, warsztaty, spotkania i prelekcje czy działania interdyscyplinarne.

Rzeszowskie Piwnice w liczbach:
głębokość: 0,5 – 10 m pod płytą Rynku i kamienicami, na trzech kondygnacjach
długość: 396 m
liczba komnat: 15 korytarzy, 25 piwnic
okres powstania piwnic: XIV-XVIII w.

Godziny otwarcia: wtorek – niedziela: 10-19 (poniedziałek nieczynne)
ostatnie wejście na trasę: 17:20
czas zwiedzania: ok. 100 min z przewodnikiem

Zarezerwuj swoją wizytę już dziś https://rzeszowskiepiwnice.pl/

Ceny biletów

normalny – 30 zł
ulgowy – 25 zł
rodzinny – 84 zł (2 + 2)
dzieci do lat 4 – wstęp bezpłatny
karta dużej rodziny/karta wielodzietna 3+ – 15 zł/os.
normalny anglojęzyczne przejście – 40 zł
ulgowy anglojęzyczne przejście – 35 zł
20 zł normalny / 15 zł ulgowy – indywidualne zwiedzanie Piwnic (w wybrane dni miesiąca)

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *